Loading

זוגיות בגיל השלישי – מה צריך לקחת בחשבון?

העלייה בתוחלת החיים מחד ושיעור מקרי הגירושין מאידך, גרמה למקרים רבים של זוגיות שנייה ואפילו שלישית ורביעית בגילאים מאוחרים יותר. יתרונותיה של זוגיות זו ברורים, אולם לצד היתרונות יש לקחת בחשבון את ההשלכות המשפטיות של זוגיות בשלב הזה וההשפעות שיש לה על גורמים נוספים, כמו ילדים מן הנישואין הראשונים.

אז למה צריך לשים לב?

מעמדם המשפטי של בני הזוג והצורך בצוואה – זוגות רבים בגילאים מבוגרים בוחרים שלא למסד את היחסים שלהם במסגרת נישואין. אולם מה שאותם זוגות צריכים לקחת בחשבון הינו שגם ללא נישואין, הם עשויים להיחשב בנסיבות מסוימות כידועים בציבור. בדרך כלל כאשר יש מגורים משותפים וניהול מערכת יחסים. חשוב לדעת שמעמדם של ידועים בציבור הינו כמעט כשל זוגות נשואים ועל כן בהיעדרה לדוגמא של צוואה מסודרת, יירש הידוע בציבור את בן זוגו שנפטר. לכן, ההמלצה שלי לכתוב צוואה (לקריאת הטור שלי בנושא:  https://bit.ly/2Rv7HRz  ), מקבלת משנה תוקף במקרה של זוגיות שנייה. במצבים כאלה חובה לעשות צוואה ולהסדיר את כל ענייניו הממוניים של אדם. כמו במקרה של משה, אשר התאלמן מאשתו הראשונה ומיסד את יחסיו עם אורה. לאורה יש ילדים מנישואין ראשונים ולו יש בן אחד מאשתו המנוחה. משה השכיל לכתוב צוואה בה העביר את כל הירושה שלו לבנו, כולל הבית בו הוא גר. מתוך זהירות הוא דאג להעביר את הדירה בה הוא מתגורר לבנו עוד בחייו, והוסיף הערת אזהרה לפיה יוכל לחיות בה עד יום מותו. הוא עמד על כך שאורה לא תמכור את הדירה שלה ותשכיר אותה, כדי שתהיה לה קורת גג לאחר מותו. משה ואורה התחתנו כדת משה וישראל. משה עשה זאת כדי שאורה תוכל להמשיך לקבל את הפנסיה התקציבית לה הוא זכאי מן הארגון בו הוא עבד. חשוב לדעת, שבהיעדר בת זוג חוקית, בעת מותו בנו לא היה זכאי לפנסיית שאירים ממנו, ולכן הוא בחר להעניק הטבה כלכלית זאת לבת זוגו הנוכחית.

הסכמי ממון – אם לא כתבתם אחד כשהייתם צעירים, אז עכשיו זה הזמן. ההסכם מבטיח תהליך ברור בו יחולק הרכוש שלכם במקרה של פרידה. חשוב לזכור, בני זוג שהכירו בגיל מבוגר לרוב צברו כבר רכוש במהלך החיים המשותפים שלהם, ולכן חשוב מאוד להחליט על דרך ניהול החיים המשותפים ועל כללים ליישום במקרה של פרידה. במקרה של לילי, דוד עבר לגור אצלה בדירה. לילי ערכה איתו הסכם ממון ובנוסף החתימה אותו על הסכם שכר דירה, לפיו הוא משלם לה שכר דירה מידי חודש, המשקף חלק משכר הדירה שהוא מקבל על הדירה שלו אותה הוא משכיר וחלק מן ההוצאות השוטפות של הדירה של לילי. בנוסף, בני הזוג החליטו על הפרדה רכושית מלאה ופתחו חשבון בנק משותף אליו כל אחד מהם מזרים סכום כסף מוסכם וממנו הם משלמים את הוצאות הבילוי המשותפות.

אפוטרופסות וייפוי כח – כדאי לברר עם בן / בת הזוג, מי הוא היה מעדיף במקרה של מחלה או תאונה חו"ח שיטפל בו ובענייניו. במקרה של העדפה ברורה, כדאי להסדיר את הדברים בכתובים ולהחליט לדוגמא אם ניהול הכספים וחשבונות הבנק, במקרה הצורך יועברו לידי בן/בת הזוג או לילדיו מנישואין ראשונים.

תופעת הזוגיות השנייה הינה תופעה אשר הולכת ומתפתחת. הסברה הרווחת הינה שהיא מעלה את איכות החיים של הצדדים, ומסייעת לכך שלא יהיו בודדים, אך הינה בעלת פוטנציאל לייצר קונפליקטים בין-דוריים. הקן המשפחתי החדש שנוצר ע"י ההורה נתפס לעיתים קרובות כמאיים על ילדיו מן הזוגיות הראשונה שלו, בין אם הם צעירים ובין אם הם בגירים בעצמם. ההמלצה שלי לדבר על הדברים ולקבוע מהם סדרי העדיפויות של הצדדים ולהסדיר אותם. צריך לקחת בחשבון שעלול להיות כאן מתח לגיטימי בין האוטונומיה של ההורה לבין ההתערבות הפוטנציאלית של הילדים, אולם צריך גם לזכור שהזוגיות הנוספת לרוב מטיבה עם ההורה ואפילו יכולה להקל על הילדים ולכן חובה לשוחח על הדברים ולהסדיר אותם בצורה הוגנת שלוקחת בחשבון את צרכי כל הצדדים.

 

השאר תגובה

avatar
  הרשמה לעדכונים על תגובות  
התראה של