Loading

למה צריך הסכמי ממון?

מקרה שהיה – בחורה צעירה מישראל (בת של מכרים) נישאת לבחור אמריקאי ממשפחה עשירה מאוד ועוברת להתגורר עימו בארה"ב. סיפור סינדרלה – לא, אבל בהחלט סיפור מהאגדות. היא מבית ממוצע ישראלי מבחינה כלכלית ואילו הוא מבית עשיר במיוחד, מתנייד במחלקות ראשונות ובמטוס פרטי לפי הצורך ומנהל עסקים חובקי עולם של המשפחה. לשמחתה המוקדמת, כפי שיתברר, של הבחורה, הבעל לעתיד אינו מבקש ממנה לחתום על הסכם ממון. כשהאם של הבחורה מספרת לי בהתרגשות על החתונה המתקרבת, היא מציינת בגאווה כי הזוג הצעיר מאוהב ומאושר וכי לשמחתם הוא אינו מבקש לחתום על הסכם ממון. לתפיסתה של האם, המדובר בצעד בונה אמון בין בני הזוג, ובפרט שברור שהוא העשיר והפער הכלכלי ביניהם גדול מאוד.

כששמעתי את הסיפור בשעתו נדלקו אצלי מיד נורות אדומות. הכיצד יעלה על הדעת שמשפחתו של אותו בחור לא עמדה על כך שהוא יחתום על הסכם ממון. המדובר, חשוב להבין, במשפחה עשירה במיוחד (מיליארדרים), ומירב העסקים שאותו בחור צעיר מנהל, הם עסקים של המשפחה. נראה היה לי תמוה שהם מוכנים לאפשר חתונה ללא הסכם ולו כדי למנוע שערורייה אפשרית, היה והזוג הצעיר יחליט בשלב כלשהו לסיים את הנישואין. ואולי החשדנות הטבעית שלי היתה שגוייה ביסודה ולעיתים יש באמת אגדות שמצליחות.

ובכן, כמו שוודאי אתם כבר מבינים, אם הגעתם עם קריאת הפוסט עד הלום, הנורות האדומות שלי נדלקו בצדק רב. לזוג הצעיר נולדו שני ילדים, ואחרי כ- 4 שנים בלבד, הבחור החליט לסיים את הנישואין בצעד מאוד אלים של הרחקת האישה מהבית ומהילדים. צעד זה היה והננו עדיין, תחילתו של מאבק דמים קשה ביותר בו הצד החזק והעשיר מכה ללא רחם בבחורה הצעירה, ומשאיר אותה כמעט בלא כלום. הסיפור דרך אגב, עדיין לא הסתיים והבחורה הצעירה, שבינתיים כבר פחות צעירה ואיבדה שנים טובות מחייה, מנהלת מאבק כמעט בלתי אפשרי, ללא אמצעים כספיים נאותים כדי לצאת עם הסדר כלשהו מניח את הדעת ולזכות במשמורת כזו או אחרת על ילדיה, כל זאת כשהיא גרה רחוק מאוד, לבד בארץ זרה.

סופו של הסיפור עדיין איננו ידוע, אולם מוסר ההשכל ברור. הסכם ממון או בשמו האחר הסכם טרום נישואין, הינו לדעתי בבחינת חובה ולא זכות. החובה הזו מתחדדת בפרט כשמדובר במערכות יחסים לא מאוזנות בדומה לסיפור שלעיל. לדוגמא, כאשר אחד הצדדים מאוד עשיר והאחר לא. כאשר אחד הצדדים מגיע ממשפחה עשירה וחי ברמת חיים מאוד גבוהה, אולם הכסף לא רשום על שמו, ואילו הצד האחר אינו כזה. כאשר אחד הצדדים משכיל מאוד עם אופק של פרנסה מאוד מוצלח ואילו הצד האחר, בין אם משכיל אם לאו, בוחר להישאר בבית ולגדל את הילדים המשותפים שייוולדו או כשמדובר בנישואין שניים ולכל צד יש ילדים משלו. הדוגמאות הן רבות, אבל הכלל הוא אחד. הסכם ממון חשוב לשני הצדדים ונועד להקנות לשניהם שקט נפשי, כאשר כל אחד מהם יודע מה צפוי לו מן הבחינה הכלכלית במקרה של פקיעת הנישואין או הקשר ביניהם. עצם ההבנה שעדיף וצריך לדבר על הדברים טרום הנישואין ולהסדיר אותם, תקנה שלוות נפש לשני בני הזוג. גם הצד העשיר יותר יהיה רגוע שההסכם מגן על הרכוש שלו לפני הנישואין ואולי גם במהלכם, וגם הצד "החלש" יותר ידע שלא יוותר חסר כל במקרה של פרידה.

תשאלו אם כן ודאי מדוע בסיפור הנערה הישראלית, לא ביקש אותה החתן לחתום על הסכם ממון. ובכן ייתכנו מספר תשובות, החל מכך שהוא האמין בתום לב בהצלחה של הנישואין ולא ראה צורך בהסכם כאמור, המשך בכך, שהעסקים שלו ושל משפחתו כל כך סבוכים שהוא העדיף לא לפתוח אותם לדיון במסגרת חתימה על הסכם ממון וכלה באפשרות שהוא העריך שבמקרה של פרידה, האמצעים שברשותו יאפשרו לו לסיים את הקשר בצורה בוטה עם הסדר כספי זעום מולה. לא משנה מה הם הנימוקים. בשורה התחתונה, סיפור זה ממחיש בצורה טובה את הצורך בהסכם ממון, ובפרט שהמדובר במערכת זוגית שאיננה מאוזנת מבחינת המשאבים שכל צד מביא עימו לחיים המשותפים. ובמילים אחרות, שמחתה המוקדמת, של הבחורה על כך שלא התבקשה לחתום על הסכם ממון, התבררה כשגוייה, ובראייה מפוכחת יותר, היה מוטב לו היתה מבקשת היא לחתום על הסכם ממון, על פיו היתה לפחות יודעת מה מצבה במקרה של פרידה אפשרית.

אציין במאמר מוסגר, כי מלבד החשיבות של השקט הנפשי שהסכם ממון מקנה, הוא מסייע במניעה של סחיטה, כאשר ישנו צד אחד המעוניין יותר להתגרש וצד אחר שפחות. בהיעדרו של הסכם ממון, הצד המעוניין להתגרש עלול לוותר על חלק מזכויותיו כדי לסיים את הקשר הזוגי, ואילו כאשר ישנו הסכם המסדיר את הנושאים הכספיים, הסוגיה הכלכלית פתורה וניתן לאכוף אותה במידת הצורך בבית משפט.

עולה אפוא, כי אם יש שאלה, אז אין שאלה. אני ממליצה בלי שום התלבטות לדבר על הדברים טרום הנישואין ולהסדיר אותם בהסכם ממון.

חשוב לציין שמאחר וההסכם הינו צופה פני עתיד, הוא ייכנס לתוקף רק במקרה של פקיעת הנישואין או הזוגיות, כפי שיוגדרו וכי בכל מקרה חשוב לערוך אותו אצל עו"ד מנוסה. על פי החוק הישראלי ההסכם חייב להיערך בכתב ולקבל אישור של בית משפט או של בית הדין הרבני להסכם.

1
השאר תגובה

avatar
1 שרשור תגובות
0 תגובות בשרשור
0 עוקבים
 
התגובה עם הכי הרבה מעורבות
שרשור התגובות הכי חם
1 מגיבים
שלומית כותבי תגובות אחרונים
  הרשמה לעדכונים על תגובות  
החדשות ביותר הישנות ביותר
התראה של
שלומית
אורח/ת
שלומית

לצערי אני מכירה יותר ממקרה אחד דומה, אגב, כשהגירושין בחו"ל ואחד הצדדים הוא תושב והשני ישראלי שרוצה לחזור למשפחתו בארץ עם הילדים, המצב עוד יותר קשה – אכן הסכם ממון הוא הכרח. עצימת עיניים (כמו במקרה של צוואה) אינה נכונה.