Loading

Money makes the world go round

זוכרים את הביטוי Money makes the world go round""? כי אם לא אני ממליצה להתחיל לשנן אותו כשמדברים על ניהול הכסף המשפחתי. נוהג מוכר הוא שכאשר אחד ההורים נפטר (לעיתים כששניהם עוד בחיים) לתת ייפוי כח לאחד הילדים לנהל את הכסף שבחשבון הבנק. הסיבות לכך ברורות, ולרוב נובעות מהחשש של ההורה שהוא לא יוכל יותר לפעול בחשבון בגלל מחלה ומוטב להיערך לכך מראש. ההיגיון ברור ומוצדק. הצרה שרבים הם האחים שמקבלים לידם את המושכות, שבטוחים שיפוי הכח מתיר להם לנהוג בחשבון כאילו היה שלהם ומתחילים לקחת כסף לצרכיהם הפרטיים או במילים אחרות לגנוב. זה מתחיל בסכומים קטנים, ולעיתים גדל לממדים מפחידים.

סיפור שקרה באחד המעגלים הקרובים אלי. משפחה מלוכדת, שני אחים. האח הגדול רואה חשבון, קיבל יפוי כח לפעול בחשבון ההורים, ולאחר מות האב נעשה אף שותף בחשבון. הבן הצעיר, סמך על אחיו והיה משוכנע שניהול החשבון נעשה כראוי. לימים, מגלה האח הצעיר במקרה כי אחיו הבכור רוקן למעשה את החשבון של אימם כמעט לחלוטין ומשך משם סכומים נכבדים מאוד לטובת הצרכים האישיים שלו ושל משפחתו. קשה להאמין, הלם מוחלט, בגידה באמון, עלבון, אובדן מצפן מוסרי ועוד שורה ארוכה של רגשות קשים. אז זהו יש לי חדשות בשבילכם, זה קורה במשפחות רבות. לעיתים כאמור אילו סכומים קטנים בלתי מורגשים, ולעיתים אילו סכומים משמעותיים מאוד. חשוב לזכור, הגניבה במצבים אילו היא קודם כל מההורה שנותר בחיים, אבל כמובן גם מהאחים שלמעשה חלקם בירושה העתידית נגזל. אבל יותר מכל זו "גניבה" מוסרית, פוגעת במיוחד שקשה להעלות על הדעת. איך ילד מסוגל לגנוב את הכסף של הוריו.

שתי עצות יש לי. האחת לתת ייפוי כח לחשבון ליותר מילד אחד. קוראים לזה "איזונים ובלמים". קשה יותר לגנוב כשיש עוד מישהו שמסתכל ובודק. אם ישנם הרבה אחים, ניתן לתת ייפוי כח לשניים ולהחליט שהאחרים מקבלים סיסמא לחשבון. בעידן האינטרנט זה מאוד פשוט. כלומר, לא כולם חייבים להיות מיופי כח בחשבון, אבל לכולם יש גישה לראות מה קורה. עצם הידיעה שיש עוד מי שמסתכל גורמת לאחרים לחשוב פעמיים.

השנייה, לתת לילדים ייפוי כח ולא שותפות בחשבון. יהיו לכך השלכות במקרה פטירה אבל מבחינת הזכויות של ההורים בחייהם בחשבון והקטנת החשיפה שלהם מפני השתלטות חלילה של הילדים על החשבונות זה עדיף.

העצות האלה הם קודם כל לכם ההורים, אבל גם לכם האחים. תתעניינו, תשאלו ותבקשו גישה. אל תאפשרו מצב שיש אח אחד או אחת שמנהלים את הכל.

אל תגידו לא ידעתי, קחו אחריות, תתעניינו ותדעו, אחרת אתם עלולים לגלות שיש מישהו שלקח את הכל. ויותר מכל תזכרו "צריך לדבר על זה".

6
השאר תגובה

avatar
4 שרשור תגובות
2 תגובות בשרשור
0 עוקבים
 
התגובה עם הכי הרבה מעורבות
שרשור התגובות הכי חם
5 מגיבים
אלוןמיכאל צולרליאורה קוץ אמדורסקיDaniella Y. Zollerעידית הוד אלמוג כותבי תגובות אחרונים
  הרשמה לעדכונים על תגובות  
החדשות ביותר הישנות ביותר
התראה של
עידית הוד אלמוג
אורח/ת
עידית הוד אלמוג

אז מסתבר שכסף יכול לעוור עיניים גם במשפחה. אותה משפחה שמן הסתם אמורה לדאוג ולתמוך.

ליאורה קוץ אמדורסקי
אורח/ת
ליאורה קוץ אמדורסקי

מאמר חשוב. יש לנו נטייה לומר לעצמנו " הכל יהיה בסדר" , אבל את מציפה פה נושא שכדברי שם הבלוג שלך צריך לדבר עליו.
גם הרעיון של " איזונים ובלמים " הוא מאיר עיניים.

מיכאל צולר
אורח/ת
מיכאל צולר

המציאות עולה על כל דמיון

אלון
אורח/ת
אלון

אוהב את הכתבה ומכיר את הנושא מניסיון אישי ?
הבעיה עם מתן ייפוי כל ולא שותפות בחשבון היא כאשר ההורה נפטר והחשבון למעשה מוקפא ע"י הבנק עד לצו ירושה. המשמעות היא, למשל, שהילדים לא יכולים לשלם מכספי הירושה העתידית פיצויי פיטורין ושאר כספים הנדרשים לטובת המטפל/ת 'סיים את תפקידו, הם צריכים לממן את עלות הקבר, הלוויה, המצבה וכו' מכספם (דבר בעייתי במיוחד כאשר יש פערים כלכליים ו/או חלק מהילדים לא רוצה/יכול להשתתף).
אכן יש בעיתיות במתן שותפות בחשבון לעומת ייפוי כוח – אני מניח שהפתרון הנכון משתנה בין משפחה למשפחה
חג שמח דניאלה!