Loading

בחירה ושימור של מטפל זר

מכירים את המושג "שימור לקוחות"?!, אז באופן מקביל תכירו את המושג "שימור מטפל". מרבית האנשים שפונים אלי מוטרדים בעיקר מהקשיים בבחירת מטפל ומה הם השיקולים שעליהם להביא בחשבון בעת בחירתו. החל מהשאלה אם לבחור מטפל או מטפלת, נושא השפה שהמטפל דובר, ניסיון וכמובן מי הוא האדם, האם ניתן לסמוך עליו והאם יש לו המלצות. לא פחות חשוב מכך, כפי שאני תמיד מסבירה, פעם אחת שנבחר מטפל, לבחון כיצד דואגים לקשר טוב עמו, כיצד עוקבים אחרי ההתנהגות שלו או שלה וכיצד דואגים לכך שהוא ירגיש בנח ויתמיד בעבודתו. זכרו המדובר באדם שמקדיש את כל זמנו לטיפול מסור בהורים שלנו. זהו טיפול קשה ולעיתים לא נעים. מטפלים רבים, גם טובים, אינם מרוצים מסיבות שונות. אל תטעו לחשוב שהסיבה העיקרית הינה בהכרח התמורה שהם מקבלים. זה כמובן חשוב, וחשוב גם מאוד להקפיד לשלם להם לפי ניסיונם, לפי מה שמקובל וכמובן לשלם את כל הזכויות המגיעות להם לפי חוק. אבל בכל זאת, אני מכירה לא מעט משפחות ששילמו משכורות מאוד ראויות ועדיין בחרו במטפלים שעל פניהם נראו מצוינים, ולמרות זאת הם לא השתלבו בבית, לא ביצעו את מלאכתם בצורה נאותה או סתם לא היו מרוצים ועזבו לעבודה אחרת, לעיתים גם מהרגע להרגע.

אז מה עושים?! כבר בשלב הבחירה של המטפל, אני מאוד ממליצה להגדיר לעצמכם מה הם הציפיות שלכם מאותו אדם? לדוגמא, האם הוא אמור לטפל רק באבא או באמא ובצרכים האישיים שלהם, או גם לבשל, לנקות ולקנות מצרכים לבית בסופר המקומי.

בנוסף, חשוב מאוד לבדוק שיש בבית חדר נאות בו ניתן לשכן את המטפל. בחדר נאות, הכוונה לחדר סביר בגודלו, מסודר ונעים, עם מקום אחסון ורצוי גם עם מזוג אוויר או לפחות מאוורר. ניתן לשקול להוסיף טלוויזיה לחדר. נושא זה שנוי מעט במחלוקת, שכן אחד היתרונות הגלומים בטלוויזיה שנמצאת בחלל משותף, הוא שהות ממושכת יותר לרוב של המטפל עם המטופל וצפייה משותפת שלהם בתוכניות. כיום ישנן גם טכנולוגיות שנועדו להפיג את הבדידות של המבוגרים באמצעות הטלוויזיה, ולכן יש יתרון בישיבה ביחד כאמור.

בחרתם מטפל, אני מאוד ממליצה לשבת עמו ולהגדיר ברחל בתך הקטנה, את המטלות שלו ואת סדר היום המצופה ממנו. אל תנסו ליפות את המציאות. אם אתם מצפים שהוא ינקה את הבית, אנא הסבירו לו את זה. יתירה מכך, אני ממליצה לפרט באיזו תדירות עליו או עליה לנקות. יש להבדיל בין ניקיון של המטבח והשירותים לבין שטיפה כללית של הבית, או ניקוי חלונות וכדומה. וסלחו לי קוראי הנאמנים על הירידה לפרטים, אולם אין חכם כבעל ניסיון, וכדאי מאוד לחדד את הנושאים. אם אינכם בטוחים לגבי היקף המטלות שהמטפל יוכל לקחת על עצמו, אנא קבעו מראש שתעשו עמו תאום ציפיות אחרי תקופה שתוסכם ותובהר על ידכם. בהקשר זה אני ממליצה בחום לא להטיל מטלות נוספות של ניקיון על המטפל בבתים אחרים של בני המשפחה.

גם נושא הבישול לעיתים נופל בין הכיסאות. משפחות רבות מצפות שהמטפל יבשל ארוחות מלאות. חלקם הרב של המטפלים איננו בקיא בהלכות המטבח וודאי לא הישראלי. תסבירו, תלמדו ותבחנו אם המטפל מסוגל לכך. אני מאוד ממליצה לכולם "להסתכל על התמונה הגדולה". במקרה של אבי ז"ל, זכינו למטפל מסור ונאמן, שלא בישל דבר. לעיתים כדאי להבליג לטובת המטרה החשובה יותר של הטיפול בהורים.

גם סדר היום, אותו הזכרתי קודם לכן, הוא משמעותי ובעיקר דינמי. שעת יקיצה, שעה בה יוצאים לטיול עם ההורים, שעה בה נחים וכדומה. חשוב להחליט ולקבוע מראש. חשוב מאוד בהקשר זה להיות פתוחים לשינויים. ככל שעובר הזמן וההורים לרוב נהיים חולים יותר, הצרכים משתנים ולעיתים בהתאמה גם סדר היום שלהם.

לעניין התשלומים, יש לברר מול חברת ההשמה נכון למועד ההעסקה את כל התנאים. גם בהקשר זה אני ממליצה על שקיפות מוחלטת מול המטפל, דהיינו להסביר לו בצורה ברורה את גובה ותנאי התשלום. אני ממליצה להעביר את המשכורת החודשית, בהוראת קבע לחשבון בנק הדואר, שמרבית המטפלים פותחים, ואת דמי הכיס והתשלומים האחרים לשלם בנפרד בהמחאה חודשית או שבועית לפי מה שתסכמו. אם במזומן, חשוב להחתים את המטפל בטבלה מסודרת על כל תשלום ותשלום.

גם ימי החופשה אותם המטפל לוקח או סופי שבוע אליהם הוא יוצא במלואם או חלקם, אנא נהלו רישום והחתימו אותו באופן שוטף או חודשי.

תהיו עם יד על הדופק, שאלו, התעניינו, בקרו במפתיע ואם צריך התקינו גם מצלמות. לגבי המצלמות חשוב להתקין רק באזורים ציבוריים בבית ובחדר של ההורה. אני ממליצה מאוד לעדכן את המטפל על קיומן.

זכרו, העבודה הסיעודית הינה מאוד קשה פיזית ונפשית והמטפלים היקרים הללו עושים עבודת קודש. מלבד התנאים הפיזיים והכלכליים, תתייחסו אליהם יפה. תזכרו את ימי ההולדת שלהם, את השנה החדשה שלהם שמאוד חשובה לרבים מהם ועוד. מתנה קטנה, התייחסות ומילה טובה שווים לעיתים יותר מכל דבר אחר. בניגוד לדעה שרבים מחזיקים בה, אינני סבורה שצריך "להפוך" אותם לחלק מהמשפחה באופן מלא. אני ממליצה לשמור על יחסי עובד מעביד ומרחק סביר, אולם על יחסים חמים של דאגה וסיוע. האנשים האלו רחוקים מביתם ולכן חשוב להם מאוד להרגיש "בבית".

השאר תגובה

avatar
  הרשמה לעדכונים על תגובות  
התראה של