Loading

"דלת פתוחה" במקום עבודה למטפלים

אצל עפרי זה קרה ביחד. שני ההורים שלה חלו במחלות קשות והיא נאלצה לטפל בשניהם תקופה ארוכה. זה התחיל עם אביה אשר חלה בפרקינסון ולאחר כשנה אמא שלה נהייתה סיעודית וסבלה מאלצהיימר קשה. במשך כשבע שנים עפרי טיפלה בשניהם ובשני העובדים הזרים שנאלצה להעסיק. כששוחחנו, היא תיארה בפני תמונה מורכבת וקשה של מציאות חייה באותה תקופה. הקשיים הפיזיים, מנטליים ורגשיים שהיא חוותה היו קשים מנשוא. גם העובדה שהיא נאלצה להתמודד עם קשיים אילו לבדה לא הועילה. אחותה היחידה חיה בחו"ל, ומירב הנטל נפל עליה. בנוסף, לעפרי משפחה ומקום עבודה שהיה מאוד חשוב עבורה.

כששאלתי אותה מה היה עוזר או מקל עליה, היא מנתה שורה של דברים, אולם בחרה להתמקד במעסיק שלה. לדבריה, הקושי הגדול ביותר היה ההתמודדות מולו וההיעדרויות התכופות שהטיפול בהוריה הצריך ממנה. "למען האמת" היא אמרה "אני מרגישה לא בנוח ומבינה את המעסיק שלי. מדוע הוא צריך לסבול מההיעדרויות שלי?!". המדובר במעסיק פרטי, לא גדול במיוחד. התפקיד של עפרי במקום עבודתה היה משמעותי ולא היה מי שיחליף אותה בעת שנעדרה. למזלה של עפרי, המעסיק שלה גילה הבנה והתחשבות ואפשר לה גמישות ככל שהיה ניתן. "היו ימים שהייתי מגיעה בצהרים, כי הייתי חייבת ללוות את אחד מהורי לבדיקה. פעם זה היה אבא ופעם זה היה אמא. כל פעם היה משהו אחר".

חשוב לדעת כי חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת הורה) מאפשר לעובד לזקוף עד 6 ימים של היעדרות בשנה בשל מחלת הורה, על חשבון ימי המחלה הצבורים שלו. ניתן להביא בחשבון גם חלקי ימים בהם העובד נעדר בשל מחלת ההורה.

החוק קובע מספר עקרונות כדוגמת מתי הורה ייחשב כחולה – רק אם הוא הפך להיות תלוי לחלוטין בעזרת הזולת לביצוע פעולות היום יום, כלומר הוא סיעודי. בנוסף, ששת ימי ההיעדרות שהעובד זכאי לזקוף על חשבון ימי המחלה שלו מתייחסים לשני ההורים של העובד או של בן זוגו (כלומר, עובד ששני הוריו חלו אינו זכאי למספר כפול של ימים). אם ניצל העובד את כל ימי המחלה, הוא רשאי לבקש מהמעסיק לנצל גם את שאר ימי המחלה שעומדים לרשותו או להיעדר על חשבון ימי החופשה השנתית שצבר או לצאת לחופשה ללא תשלום, אך הדבר תלוי בהסכמת המעסיק.

במציאות בה תוחלת החיים עולה וילדים רבים נאלצים לטפל בהוריהם, הגדרות החוק לעיתים אינן מספיקות ועובדים רבים מוצאים את עצמם מטפלים בהורים החולים שלהם או בבן זוגם, בזמן שיש להם משפחה, ילדים ומקום עבודה שלא תמיד מגלה או יכול לגלות התחשבות באופן מלא.

אז מה בכל זאת ניתן לעשות?

ארגון מעלה, ארגון גג של חברות מובילות במשק הישראלי, פועל לקידום נושאים של אחריות תאגידית ולפיתוח סטנדרטים של ניהול אחראי בישראל. דירוג מעלה, המפורסם על ידו, הינו כלי חשוב להערכה והטמעה של מחויבות חברתית בארגונים. הדירוג בודק מדדים שונים. לעניינו אחד המדדים החשובים הינו "עבודה, בריאות ואיזון". במסגרת מדד זה נבדקים דברים שונים, ובניהם יחס מקום העבודה לעובדים בארגון שהם caregivers, כלומר מטפלים כדוגמת עפרי, בקרוב כלשהו התלוי בהם, כגון הורה או בן זוג. בשאלון דירוג מעלה לשנת 2018 נשאלת השאלה "האם יש לחברה מדיניות פורמאלית ו/או נהלים כתובים בתחום איזון בין עבודה, משפחה ופנאי?". סעיף י' מתייחס למידע ומימוש הזכויות המוקנות לעובדים הנדרשים לטפל בבן משפחה חולה (הורה, בן זוג או ילד) (caregivers). סעיף יא' שואל על הנגשת שירותים מסייעים לעובדים הנדרשים לטפל בבן משפחה חולה (הורה/חם, בן זוג או ילד) (caregivers).

השאלון ממחיש לטעמי בצורה טובה את המקום שיש לארגון לסייע לעובדים המטופלים בקרוב משפחה שתלוי בהם. התפקיד של מקום העבודה והיכולת שלו לסייע לעובד הינם משמעותיים. תפקידו של הארגון הינו לאתר עובדים אלה וליצור את התחושה של "דלת פתוחה", היינו שעובדים יכולים לבוא ולשתף את המעביד שלהם במצבים מורכבים אלה. חשוב לזכור, העומס הרגשי המוטל על המטפלים הינו עצום והוא מתווסף על העומס היום יומי של עבודה ומשפחה. הידיעה של עובד שמקום העבודה מכיר בקשיים אילו כקשיים לגיטימיים וכי יש לו עם מי להתייעץ היא מבורכת בעיני. ההתייעצות כוללת גם מתן מידע בדבר הזכויות של העובד הנדרש לטפל בבן משפחה כאמור ובלווי שלו, אבל גם במתן כתף ותמיכה בשעה קשה זו ובידיעה "שאפשר וצריך לדבר על הדברים" וכי יש מי שיאזין. מקומות עבודה גדולים יכולים אף לסייע בהקמת קבוצת תמיכה פנים ארגונית של כל העובדים המטפלים העובדים בארגון. מקומות עבודות קטנים יותר יכולים לסייע בהקמת רשת חברתית של עובדים מטפלים עם מקומות עבודה סמוכים גיאוגרפית או מאותו סקטור לדוגמא, ולהציע במשותף קבוצות תמיכה לאותם עובדים. נקיטת פעולות כאמור תחזק את הקשר בין העובד לארגון וכמובן תסייע בהגדלת הנאמנות שלו למקום העבודה ושביעות הרצון שלו.

בעולם מקצועי בו שיעור הניידות של עובדים גבוה, לארגונים יש אינטרס לשמר עובדים טובים. שימור עובדים נעשה לאו דווקא באמצעות הגדלת שכר, אלא ביצירת סביבה ארגונית תומכת ומחבקת במישורים שונים. אחת התקופות הקשות של רובינו, היא השנים בהם אנו עלולים למצוא את עצמנו מטפלים באחד מבני המשפחה שלנו. מקום עבודה תומך ומסייע המתנהל מתוך אחריות תאגידית, ייהנה גם מהצלחה עסקית רבה יותר. החשוב מכל, אל תגידו לי זה לא יקרה, שכן לצערנו זה קורה לרובינו. הצעיר של היום הוא המבוגר של מחר, ורובינו עלולים למצוא את עצמנו מטפלים או מטופלים בעצמנו.

 

1
השאר תגובה

avatar
1 שרשור תגובות
0 תגובות בשרשור
0 עוקבים
 
התגובה עם הכי הרבה מעורבות
שרשור התגובות הכי חם
1 מגיבים
עידית הוד אלמוג כותבי תגובות אחרונים
  הרשמה לעדכונים על תגובות  
החדשות ביותר הישנות ביותר
התראה של
עידית הוד אלמוג
אורח/ת
עידית הוד אלמוג

בלוג חשוב! מציף בעייה כואבת שמטאטאים לעיתים מתחת לשטיח ומראה גם איך אפשר גם אחרת. אהבתי את החיבור למדד "מעלה", המוכר לי מתחום הקיימות.